Jak często należy wymieniać klocki hamulcowe?

Każdy odpowiedzialny kierowca dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że elementy układu hamulcowego muszą być regularnie wymieniane, by cały układ mógł prawidłowo funkcjonować i zapewniać bezpieczną jazdę. Warto się więc upewnić, jak często konieczne będzie dokonywanie takiej wymiany.

Osoby, które chcą odpowiedzieć sobie na to pytanie muszą najpierw ocenić sposób, w jaki zazwyczaj wykorzystują swoje auto. Generalnie osoby jeżdżące po mieście, gdzie hamulce są siły rzeczy często wykorzystywane powinny wymieniać klocki częściej niż osoby, które wykorzystują auto do pokonywania długich dystansów – ci drudzy mogą sobie pozwolić na wymianę klocków co kilkadziesiąt przejechanych kilometrów, ci pierwsi zaś co kilkanaście. Trzeba również wziąć pod uwagę styl jazdy – oczywiście bardziej dynamiczni kierowcy powinni rozglądać się za możliwością wymiany klocków częściej niż ci spokojni.

klocki hamulcowe - do motoru

Styl i warunki jazdy to jednak nie wszystko. Istotny jest również rodzaj zastosowanych klocków – trzeba bowiem zwrócić uwagę na fakt, że klocki nawiercane zużywają się o wiele szybciej niż konwencjonalne, a że zazwyczaj wykorzystywane są w dynamicznych sportowych autach, można śmiało stwierdzić, że należy je wymieniać nawet co kilkanaście przejechanych kilometrów.

Artykuł powstał dzięki SklepEbc.pl