Firmy, zajmujące się realizacją usług transportowych, notują co roku coraz większe zarobki i fakt ten nie jest dziełem przypadku. Wzrost zainteresowania e-commerce oraz rosnące ceny artykułów dostępnych w sklepach stacjonarnych sprawia, że wiele firm zajmujących się obrotem towarami lub oferowaniem usług przenosi się do sieci. Co to oznacza? Przede wszystkim bardzo duże zarobki, które wynikają z rosnącej popularności zakupów na odległość. Niestety, jeśli chcesz założyć swoją firmę świadczącą usługi przewozu towarów, musisz spełnić mnóstwo wymogów formalnych. Na szczęście to zadanie tylko brzmi strasznie – tak naprawdę jednak jest kilka sposobów, które je znacznie ułatwiają.
Działalność spedycyjna – zalety
Działalność spedycyjna ma wiele zalet, przez które jest obecnie bardzo rozwojowa, a przy tym także opłacalna. Jako przedsiębiorca prowadzący ją tak naprawdę wykonujesz znacznie więcej obowiązków niż tylko transportowanie towarów z miejsca A do miejsca B. Cały zakres prac, a tym samym także możliwości osiągania satysfakcjonujących zarobków, jest znacznie więcej. Można podjąć działalność polegającą na doradztwie, prowadzić bezpośrednią współpracę z wyselekcjonowanymi przewoźnikami, a nawet dobierać środki, którymi transport będzie najbardziej efektywny i najbezpieczniejszy.
Do obowiązków należy oczywiście także regulowanie wszelkich kosztów i opłat związanych z samym procesem przewozu towarów. Oczywiście prace obejmują także to, co widzi każdy klient – załadunek i rozładunek, dowóz towaru i magazynowanie. Tak czy inaczej – działalność spedycyjna bywa bardzo skomplikowana, jednak jej zalety to rekompensują.
- Możliwość dużych zarobków – rosnąca popularność zakupów na odległość sprawia, że odwrócenie się tego trendu raczej nie nastąpi w najbliższym czasie. Dla Ciebie, jako właściciela firmy spedycyjnej, to oznacza jedno – stałe zarobki z tendencją wzrostową.
- Ogromna liczba zleceń – warto wiedzieć, że z dużymi zarobkami łączy się także pewność zleceń, dzięki czemu możesz odetchnąć z ulgą – raczej nie musisz obawiać się recesji, na której ucierpi także działalność spedycyjna.
Jakie wady ma działalność spedycyjna?
Największą wadą działalności spedycyjnej jest tak naprawdę wyłącznie ogromna liczba formalności, które czekają na każdego przedsiębiorcę, chcącego spróbować swoich sił w ramach transportu drogowego. Poza oczywistymi kwestiami, w tym odwiedzeniem urzędu miasta oraz złożeniem kilku wniosków w urzędzie skarbowym i zakładzie ubezpieczeń społecznych, należy także uzyskać różne uprawnienia, które upoważniają Twoją firmę do realizacji zleceń w zakresie transportu drogowego.
Chcesz założyć firmę? Zdobądź licencję!
Pierwszym krokiem w celu założenia firmy spedycyjnej, poza oczywiście opisanymi powyżej, jest zdanie egzaminu w Instytucie Transportu Samochodowego. To niezbyt skomplikowane zadanie, łączące się z uiszczeniem opłaty za szkolenie i egzamin o łącznej wartości wynoszącej mniej-więcej 2500,00 zł. Następnie należy uzyskać licencję, która stanowi podstawę działalności transportowej. Niestety jej uzyskanie bywa czasochłonne, skomplikowane i bardzo trudne, szczególnie dla ludzi, którzy uzyskują ją po raz pierwszy.
Licencja transportowa i spedycyjna nie musi jednak wiązać się z aż tak wieloma zadaniami. Firmy, które zajmują się jej uzyskiwaniem, cały proces przeprowadzą w nawet 14 dni, gdyż doskonale znają wszelkie zawiłości prawne oraz wymagania, których spełnienie jest bardzo trudne dla zwykłej osoby. To zatem zazwyczaj znacznie lepsze rozwiązanie niż próba wykonania wszystkich kroków w odpowiedniej kolejności samodzielnie.
źródło zdjęć: freepik.com